تولید تخته چندلایی و سه لایی

پروسه‌ی تولید
درخت‌هایی که برای ساخت تخته سه‌لا مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاً قطر متوسط و بزرگ دارند. در بسیاری از موارد، آن‌ها در زمین‌های خاصی که متعلق به کارخانه هست، کاشته می‌شوند. این زمین‌ها معمولاً به‌دقت مدیریت می‌شوند تا رشد درخت به نهایت ممکن رسیده و آسیب وارده از حشره‌ها و آتش‌سوزی نیز به حداقل برسد.

قطع درختان
درخت‌های مدنظر که آماده‌ی برش یا قطع‌کردن هستند، انتخاب می‌شوند. عملیات قطع‌کردن می‌بایست با استفاده از اره برقی‌های دارای سوخت بنزین یا اره‌های هیدرولیک که در جلوی وسائل برش خاص قرار می‌گیرند، انجام گیرد. شاخه‌های درختان قطع‌شده نیز با استفاده از اره ‌برقی بریده می‌شوند.
تنه‌های اصلاح‌شده‌ی درختان یا کنده‌ها با استفاده از وسائل نقلیه‌ی خاصی که مخصوص چوب‌ کشی هستند، به محوطه‌ی بارگذاری آورده می‌شوند. سپس این کنده‌ها تکه‌تکه شده و در کامیون‌ها قرار می‌گیرند تا به کارخانه برسند.

آماده‌سازی کنده‌ها
در زمانی که به این کنده‌ها نیاز می‌شود، آن‌ها را به سمت دستگاه خاصی که مخصوص کندن پوسته‌ی درخت است، هدایت می‌کنند. پوسته‌ها با استفاده از تیغه های تیز جدا می‌شوند.
کنده‌هایی که پوستشان جدا شده، به سمت کارخانه هدایت می‌شوند. در آن‌جا اره‌های دایروی وجود دارند که آن‌ها را به تکه‌های ۱٫۳ متر در ۲٫۳متری تقسیم می‌کنند و در نهایت ورقه‌های استاندارد ۱٫۴ و ۲ میلیمتری از این تکه‌ها حاصل می‌شود.

ساخت ورقه
قبل از اینکه امکان برش ورقه به وجود بیاید، می‌بایست کنده‌های آماده‌شده از مرحله‌ی قبل را خیس کنیم تا چوب نرم شود. این کنده‌ها می‌توانند بخار داده شوند یا این‌که در آب داغ غوطه‌ور شوند.
کنده‌های خیس شده به صورت یک به یک به سمت ماشین تراش انتقال داده می‌شوند. هنگامی که ماشین تراش کنده را به دور محور طولی‌اش می‌چرخاند، یک تیغ با طول کافی، ورقه را با سرعت ۹۰ الی ۲۴۰ متر بر دقیقه از کنده جدا می‌کند. وقتی که قطر بلوک به کمتر از ۱۵۰ میلی‌متر رسید، دیگر قابلیت برش وجود ندارد و آن کنده از زیر دستگاه تراش خارج می‌شود و مورد بعدی جایگزین آن می‌گردد.
ورقه‌های بلندی که از زیر ماشین تراش خارج می‌شوند، می‌توانند بلافاصله پرداخته شده یا این‌که داخل سینی‌های مخصوص چندسطحی قرار بگیرند تا به صورت رول درآیند. در هر مورد، فرایند بعدی شامل بریدن ورقه به عرض‌های کوچک‌تر است که معمولآً آن را ابتدا به عرض ۱٫۴ متر می‌برند تا در نهایت، تخته سه‌لایی استاندارد ۱٫۲ متری حاصل شود.
سپس ورقه‌های مختلف انبار شده و رتبه‌بندی می‌شوند. این کار می‌تواند به صورت دستی یا به صورت خودکار و با استفاده از اسکنرهای نوری انجام گیرد. بخش‌های مرتب‌شده وارد یک خشک‌کن می‌شوند تا از رطوبتشان کاسته شود و قبل از چسب‌کاری، رطوبتشان را از دست بدهند. اکثر کارخانه‌های تولید تخته سه‌لا از خشک‌کن مکانیکی استفاده می‌کنند که در آن قطعات به صورت مداوم از یک محفظه‌ی حرارت‎‌دیده می‌گذرند. در برخی از خشک‌کن‌ها، جت‌های پرسرعتی از هوای گرم بر روی سطح به‌کار گرفته می‌شوند تا فرایند خشک‌شدن تسریع شود.
هنگامی که لایه های تخته سه‌لا از خشک‌کن بیرون آمدند، بر اساس رتبه‌شان انباشته می‌شوند. بخش‌هایی که عرضشان کمتر از استاندارد است، دارای ورقه‌ای اضافی هستند که با چسب نواری یا چسب دیگر متصل می‌شوند تا امکان استفاده از قطعات در لایه‌های داخلی و جایی که استحکام و ظاهر اهمیت کمتری دارد، وجود داشته باشد.
این ورقه‌ها در تخته‌های سه‌لایی تحت عنوان لایه‌ی مرکزی و در تخته‌های پنج‌لایه در قالب لایه های میانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولاً طولی معادل ۱٫۳ متر دارند.

شکل‌دهی ورقه‌های تخته سه‌لایی
وقتی که لایه های مناسب برای چسباندن برای تولید تخته چندلایی و سه‌لایی فراهم شدند، فرایند قراردادن آن‌ها روی یکدیگر و چسباندنشان آغاز می‌شود. این کار می‌تواند به صورت دستی یا نیمه‌اتوماتیک و با استفاده از دستگاه انجام گیرد. در ساده‌ترین حالت یعنی تخته‌ی سه‌لایه، ورقه‌ی پشت به صورت مسطح خوابانده شده و روی آن چسب ریخته می‌شود. سپس لایه‌ی مرکزی روی سطح چسب‌خورده خوابانده شده و باز هم روی این لایه چسب ریخته می‌شود. درنهایت، ناحیه‌ی جلویی بر روی ناحیه‌ی مرکزی چسب‌خورده قرار می‌گیرد و این قطعه در کنار سایرین قرار می‌گیرد تا به زیر دستگاه پرس برود.

ورقه‌های چسب‌خورده زیر پرس داغ با چند مجرای مختلف قرار می‌گیرند.درهر پرس‌ها می‌شود به صورت همزمان ۲۰-۴۰ ورقه را قرار داد که هر ورقه در قسمت جداگانه‌ی مخصوص به خود قرار می‌گیرد. وقتی که تمامی ورقه‌ها داخل پرس قرار داده شدند پرس آن‌ها را با فشار ۷٫۶ الی ۱۳٫۸ بار روی یکدیگر فشار می‌دهد و به صورت همزمان، دمایی در محدوده‌ی ۱۱۰ الی ۱۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد روی آن وارد می‌شود. این فشار باعث می‌شود که تماس خوبی میان لایه‌های ورقه ایجاد شود و گرما نیز چسب را به نهایت استحکام خودش می‌رساند. پس از یک دوره‌ی ۵ الی ۳۰ دقیقه‌ای، پرس باز شده و ورق های چندلایی برداشته می‌شوند.
چندلایی ها تراش‌‌خورده از لبه هایش بریده میشوند که آن را به طول و عرض دلخواه و دقیق درآید . پس از بازرسی نهایی، هرگونه عیوب باقی‌مانده تعمیر می‌شوند.
کنترل کیفیت
تخته های سه‌لایی هم همانند تمامی چوب‌ها، هیچ‌وقت به حالت ایده‌آل و بدون نقص نمی‌رسد. تمامی تخته سه‌لاها دارای عیوب خاصی هستند. تعداد و موقعیت این نقصان‌ها می‌توانند رتبه‌ی تخته را مشخص کنند . وبرای مصرف هر تخته چندلایی استانداردی خاص تعریف شده است این استانداردها نه‌تنها سیستم رتبه‌بندی تخته سه‌لا را تبیین می‌کنند، بلکه معیار ساخت، عملکرد و کاربرد آن را نیز تعیین خواهند کرد.البته در این صنعت هم هچو صنایع دیگرهر چه از دستگاههای پیشرفته استفاده شود متقابلا کیفیت محصولات نیز بالا خواهدرفت و عیوب کار به

میرسد

Share

LEAVE A COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *